Z kacírky svätica

Autor: Jozef Sliacky | 8.1.2012 o 14:37 | Karma článku: 3,48 | Prečítané:  868x

História nám ponúka veľa príkladov statočnosti a nezlomnosti ľudí, ktorí v presvedčení o svojej pravde obetovali to najcennejšie - vlastné životy. Medzi najznámejšie obete stredovekého prenasledovania tých, ktorí nesúhlasili s cirkevnými dogmami, ale neraz aj úplne nevinných, ba kresťanstvu plne oddaných ľudí, patrí legendárna Jana z Arku, nazývaná aj Panna orleánska, ktorá sa narodila pred 600 rokmi.

Jana z Arku sa narodila 6. januára 1412. Hoci sa tento dátum považuje len za pravdepodobný, isté je, že prišla na svet v ťažkej dobe tzv. storočnej vojny medzi jej rodným Francúzskom a Anglickom. Vyrastala v sedliackej rodine, no zrejme to bolo šikovné dievča, ktoré nadchlo nielen krásou, ale aj odvahou a nedievčenskými, skôr typicky chlapskými vlastnosťami - jazdou na koni či sekaním mečom. Od svojich 13 rokov vraj mala sny, v ktorých počúvala rady svätých a na základe ich hlasov sa vybrala za kráľom Karolom VII. na hrad Chinon, kam sa utiahol pred útočiacimi Angličanmi a ich spojencami Burgunďanmi. Vypočul ju, dal ju vyšetriť komisii, ktorá prehlásila, že Jana je pravá kresťanka a naozaj panna, ako tvrdila, a postavil ju do čela vojska, v ktorom urobila poriadok (napríklad z neho vyhnala prostitútky), a ktoré vyprášilo Angličanov pri meste Orleáns. Právom sa mohla s bojovou zástavou v ruke postaviť po boku kráľa počas jeho korunovácie v remešskej katedrále.

Jana.jpg

Jana z Arku  Ilustrácia www.julca-13.blog.cz.

Úspech Panny Orleánskej obyčajných Francúzov povzbudil, na druhej strane najmä u tých, ktorí sa bezmocne motali po kráľovom dvore, vzbudil závisť i obavy o svoje postavenie. Tak to už v histórii ľudskej spoločnosti chodí. Pri jednom z ďalších bojov padla Jana do rúk Burgunďanom, ktorí ju predali za 10 000 guldenov Angličanom. Zo strategického hľadiska bolo pre nich výhodnejšie prenechať osud odvážnej devy na cirkevný súd, ktorý po dlhom vypočúvaní rozhodol, že Jana je kacírka a čarodejníčka a za takéto prejavy bol v tej inkvizičnej dobe jediný trest: upálenie. Jana z Arku zomrela na hranici v meste Rouen 30. mája 1431, teda ako 19-ročná.

Po krutej smrti sa meno Jany z Arku roznieslo po celom Francúzsku ako symbol odvahy a odporu. Užialená matka sa domohla nového súdneho procesu. Súd v ňom rozhodol, že Jana bola nevinná. Stalo sa tak však až 25 rokov po jej poprave. Katolícka cirkev sa k Jane z Arku vrátila až v 20. storočí. V roku 1909 ju blahorečili, o 11 rokov neskôr ju pápež Benedikt XV. vyhlásil za svätú a v čase Druhej svetovej vojny, v máji 1944, ju pápež Pius XII. v rámci pozdvihnutia protifašistického odboja vyhlásil za patrónku Francúzska.

Krátky pohľad do histórie, ktorý nám umožnila spomienka na 600. výročie narodenia Jany z Arku, je aj ukážkou, ako dokáže byť človek krutý k tomu, kto nezdieľa jeho názor, najmä ak sa k tomu pridá závisť, strach o vlastné postavenie, majetok. Príklady, hoci nie až v takej drastickej podobe, nájdeme aj v nedávnej, ba i v dnešnej dobe a nemusíme pritom za nimi chodiť ani príliš ďaleko.

milly.jpg

Jana z Arku sa stála vďačným námetom mnohých umeleckých diel. Zahrala si ju napríklad aj Milly Jovovich. Foto: www.sharkan.net

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Café Európa: Aká bude budúcnosť Česka a Slovenska v Európe

Aké je naše miesto v Európskej únii? Sledujte diskusiu naživo.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?