reklama

Prečo bude Čína vládnuť svetu?

Prostredníctvom facebooku mám kontakty s rôznymi ľuďmi doslova z celého sveta, od Novej Kaledónie a Nového Zélandu, cez Austráliu, ázijské, arabské, africké a latinskoamerické krajiny po USA, Kanadu, celú Európu, Rusko... Dostávajú sa tak ku mne rôzne informácie a názory, z ktorých si vyberám najmä tie, ktoré pasujú do mojich záujmov. Dnes ma zaujal článok, ktorý mi poslal brazílsky priateľ. Podľa jeho slov ide o prácu šéfa vedúceho štúdií trhu v organizácii DANA. Nepátral som, čo sa za tou skratkou skrýva, ale dovolím si ponúknuť voľný preklad jeho názorov, ktoré mi poslal v esperante. Možno je to trochu odstrašujúce, nechávam názor neznámeho Brazílčana bez komentára.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

„Jeden známy sa vrátil domov z Číny plný dojmov. Produkt, ktorý u nás, v Brazílii, vyrobíme v miliónovom náklade, vyrobia v Číne len v jednej jedinej fabrike v náklade 40 miliónov kusov. Kvalita je rovnaká, rýchlosť distribúcie obdivuhodná. Číňania sú schopní dodať za neporovnateľne kratší čas výrobok v cene, ktorá je minimálna v porovnaní s brazílskou. Jednu z čínskych fabrík presťahovali do vnútorných častí krajiny, lebo tam, kde bola doteraz, stúpli mzdy „až“ na 100 dolárov. Brazílsky robotník zarobí minimálne 300 dolárov a ak k tomu pripočítame príplatky a dane, blíži sa to k 600 dolárom. Keď to porovnáme so 100 dolármi bez ďalších príplatkov, stojíme pred „žltým otroctvom“, ktoré živíme tým, že kupujeme čínske výrobky. Príplatok za mimoriadne pracovné hodiny? V Číne na to zabudnite!!! Ľudia sú tam vďační, že majú miesto a robia hodiny navyše bez nároku na mzdu...

V tejto situácii sa skrýva veľká čínska pasca. Ide o stratégiu konkurovať západnému trhu. Číňania profitujú zo správania sa západných „obchodníkov“, ktorí preferujú túto subdodávateľskú produkciu, strážiac si pre seba len továrenskú značku, ktorá výrobku pridáva na cene. Vo veľkých obchodných reťazcoch USA sotva môžeme kúpiť výrobok „Made in USA“. Všetko je „Made in China“, ale s americkou značkou. Podnikatelia získavajú obrovské peniaze, keď nakupujú od Číňanov za „drobné“ a predávajú za stovky dolárov. Ich zaujíma len okamžitý zisk, nezaujíma ich cena, ktorú za to zaplatíme v budúcnosti. Predovšetkým teraz, keď zatvorili továrne a vytvorili obrovskú nezamestnanosť. Z ich strany je to niečo, čo by sme mohli nazvať „cenová stratégia“.

Západné fabriky sa rýchlo dostali k svojmu časovému limitu. Čína profituje z tejto „nákazy“ a stavia vysoko efektívne továrne, aby ovládla budúcnosť na dlhý čas. Západ si síce stráži svoje značky, svoj dizajn... Číňania si však strážia produkciu, vylepšujú ju, stimulujú, prispievajú k búraniu západných priemyselných parkov. Veľmi skoro budú fabriky na športové alebo módne oblečenie len v Číne. Preto vo veľmi blízkej budúcnosti uvidíme, ako čínski producenti zvýšia cenu, spôsobiac „manufaktúrny šok“ porovnateľný s ropným šokom v 70. rokoch. Vtedy však už bude veľmi neskoro. Vtedy už bude príliš drahé stavať nové fabriky a svet rezignuje pred čínskou mocou. Spoznáme, že chováme obrovského draka, nevediac, čo s ním. A drak bude krok za krokom zvyšovať svoju cenu, lebo to bude on, kto bude diktovať zákony trhu, lebo bude mať výrobný monopol. Keďže Čína bude majiteľom fabrík, ako aj miest, kde stoja, a skladových zásob, bude regulovať ceny.

My, naše deti a naše vnúčatá sa zúčastníme tejto inverzie v pravidlách hry, ktorá sa stane v západných ekonomikách tikajúcou atómovou bombou zvanou Čína. V tej chvíli to však už bude pre západný svet príliš neskoro. Vtedy už, bohužiaľ, uvidia len ruiny starých fabrík a budú plakať nad deštruovanými továrenskými parkmi. Budú nostalgicky spomínať na časy, keď získali veľké peniaze kupujúc tovar od „žltých otrokov“ a predávajúc draho svoje „registrované značky“ svojím spoluobčanom. Vtedy smutno otvoria sklady s tovarom, ktorý už vyšiel z módy a ktorý je už nepredajný, lebo ho už skopírovali...

Zamyslite sa nad tým a začnite kupovať len produkty našich národných fabrík, využívajte možnosti svojho mesta, a to v záujme života vášho priateľa, suseda, ako i vás samého a vašej dnešnej i budúcej rodiny. Uvedomme si, že dnes chováme hada, ktorý nás v budúcnosti zamorduje!“

Opakujem: Celý predošlý text je voľným prekladom textu, ktorý som dostal od brazílskeho priateľa.

Jozef Sliacky

Jozef Sliacky

Bloger 
  • Počet článkov:  249
  •  | 
  • Páči sa:  3x

59-ročný muž s energiou a dôverčivosťou mladíka. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu