Neprehliadnuteľná tabuľa

Autor: Jozef Sliacky | 2.11.2011 o 8:31 | (upravené 2.11.2011 o 8:38) Karma článku: 5,75 | Prečítané:  957x

Sme v jednej veľkej európskej rodine, či sa nám to páči alebo nie. A ako nejednu rodinu, aj tú európsku držia pohromade - peniaze. Tú európsku nevynímajúc. V súčasnosti síce vidíme skôr opak, teda že tie prekliate peniaze rodinu rozbíjajú, ale nie o tom som chcel. Zaujal ma iný problém. Možno malicherný, ale tiež sa za ním skrývajú financie. Podľa mňa vyhodené zbytočne.

Fotografia je zo súčasného Zvolena. Presnejšie z jeho centra. Úprava hlavného námestia, okolia rímsko-katolíckeho kostola, sa uskutočňuje aj vďaka európskym peniazom. Nemôžeme to prehliadnuť. Priam do oka bije veľká tabuľa, ktorá na to upozorňuje.

 

A práve tá tabuľa ma zaujala.

kostol.jpg

Spomenul som si, koľko sa diskutovalo o rekonštrukcii Námestia SNP vo Zvolene pred jej začatím, aj v jej priebehu, samozrejme najmä pri pamätnej rekonštrukcii prvej etapy rekonštrukcie. Mestskí architekti mali výhrady k mnohým detailom. Napríklad k umiestneniu letných terás. Nemali byť napojené na hlavnú prevádzku (čo sa týka elektriny, vody...), mali mať naozaj len sezónny charakter, no keď si niekto vybudoval prípojku, čo už s ním? Argumentovalo sa často estetickým vzhľadom. Posúďte sami: Je táto tabuľa estetickým doplnkom námestia? Najmä v súvislosti s pohľadom na jednu z najvýznamnejších historických pamiatok mesta, kostol sv. Alžbety zo 14. storočia.

 

Zatiaľ čo vypílenie stromov okolo kostola, proti čomu sa zasadzovali niektoré ochranárske združenia, otvorilo priestor a turisti si môžu čistejšie zvečniť kostol na pamiatku aj bežnými fotoaparátmi, teraz dojem z fotky narušuje tabuľa.

 

Druhá vec je, že tá tabuľa niečo stála. Viem, že aj jej výrobca chce z niečoho žiť. Viem aj to, že prezentácia takéhoto spoločného diela by nemalo chýbať. Neviem, či to platí všeobecne, ale raz som sa jedným projektom neúspešne uchádzal o peniaze z akéhosi fondu a podmienkou bolo, že 10 % malo ísť na jeho propagáciu, čiže na podobné tabule, tlačové besedy a pod. Ale musí byť tá tabuľa takáto monumentálna a zbytočne drahá? Všimol som si, že na diela, na ktorých sa podieľa EÚ, upozorňujú aj v Nemecku (napríklad pri rôznych zariadeniach na cyklotrasách pri Mohane alebo pri Dunaji), ale tie tabuľky sú podstatne skromnejšie. Čo už? Vo Zvolene na to máme. Nech to stojí, čo to stojí, hlavne že to udrie do očí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Café Európa: Aká bude budúcnosť Česka a Slovenska v Európe

Aké je naše miesto v Európskej únii? Sledujte diskusiu naživo.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?