Včera bol vraj deň bez áut

Autor: Jozef Sliacky | 23.9.2011 o 10:06 | (upravené 23.9.2011 o 10:11) Karma článku: 5,77 | Prečítané:  1218x

Všimli ste si, že včera bol deň bez áut? Malá spomienka na to, ako vyzeral pred tromi rokmi v Bolzane a aký bol včera u nás, vo Zvolene.

Najprv malá spomienka:

 

Pred tromi rokmi sme sa vracali z pohoria Renon do centra Južného Tirolska - stotisícového mesta Bolzano. Keď sme sa chceli autom dostať z vonkajšieho okruhu do stredu mesta, stopli nás karabinieri. Nechápali sme prečo, skúsili sme to na severnom príjazde a opäť stop! Obišli sme celé mesto a zaparkovali sme pri obchodnom dome Metro, od ktorého sme si vari tri či štyri kilometre do centra odšliapali pekne po svojich. Uprostred mesta sme sa nemuseli držať chodníka, ale chodiť po celej šírke ulice. Dôvod? Bol predsa deň bez áut.

 

Včerajšia realita:

 

V ten deň bola nedeľa, keď život bez auta obyvateľov Bolzana a návštevníkov mesta až tak „nebolel“. Neviem, ako to vyzeralo včera v Bolzane, neviem, či si tento deň preložili na nedeľu, neviem ani to, ako to vyzeralo v iných mestách Európy a sveta, ani aká bola pripomienka tohto dňa v slovenských mestách. (Azda sa v diskusii niekto ozve s pozitívnym alebo negatívnym príkladom). Vo Zvolene sa včera čosi dialo, čosi, čo malo tento deň pripomenúť. Skromne, na pešej zóne, s deťmi, bicyklami, policajtmi. Klasika: poučovanie detí, ako sa majú správať v cestnej premávke, ako dať prvú pomoc, symbolická jazda na bicykloch a pod. To, samozrejme, nikdy nie je na škodu a organizátorom treba poďakovať. Autá však zatiaľ uháňali svojím bežným rytmom po všetkých trasách, aj priamo po námestí.

 

Účastníci spomienkovej akcie možno už zabudli, o čom to včerajšie bicyklovanie bolo. Čo na tom? Sme na Slovensku, kde sa veľa vecí, aj podstatnejších, robí len tak naoko. Najmä ak je šanca získať nejaké euro z takej či onakej nadácie, fondu alebo mestskej či inej kasy. V tomto smere by som sa napríklad vôbec nečudoval, aj keď to znie sarkasticky, keby protidrogovo zamerané preventívne akcie nepodporili finančne drogoví díleri, veď pri svojich ziskoch určite majú z čoho. Nie som ďaleko ani od prirovnania k našim socialistickým sobotám pracovnej cti pri guľáši a rume. Preguľášované hodiny sa kamsi (tuším na odbory - ROH) nahlásili ako odpracované, všetko sa prerátalo na koruny a keď sa to spočítalo, až sa nám hlavy zakrútili, aké hodnoty sme vytvorili! (Pri tejto kritike však musím podotknúť, že aspoň my, konkrétne zamestnanci vtedajšej zvolenskej tlačiarne, sme predsa len občas niečo urobili ošetrovaním ruží a upratovaním na vojenských cintorínoch.) Ale keby tie hlásenia boli stopercentnou pravdou, už v tom čase mohlo byť zo Slovenska Švajčiarsko.

 

Nedávno, pri bežnej chôdzi centrom Zvolena, som si všimol mladých ľudí s červeným krížom na plášťoch (určite to neboli templári), ktorí sa snažili ľudí poučiť, čo urobiť, keď ide niekomu o život. Záujem? Biedny. Určite škoda, lebo tí preventisti to robili naozaj dobre a so srdcom. Ktovie? Možno ten, kto prešiel len tak nevšímavo okolo, to na druhý deň trpko oľutoval. Lebo aj taký vie byť osud.

 

Symbolická pripomienka toho či onoho nezdravého javu v spoločnosti máločo zmení. Život si ide ďalej svojím tempom a zažitým spôsobom. Ak naozaj chceme, aby sa čosi zmenilo k lepšiemu, zrejme to nemôže byť „bezbolestné“. Ak by včera - povedzme - čo len na polhodinu bol zamedzený prístup autám do mesta, to by si vodiči určite poriadne zanadávali (a u tých skalných motoristov si určite nešplhám ani v tejto chvíli), ale práve vďaka tomu by si uvedomili, o čom ten deň bez áut je. Ja viem, teraz padne výčitka na moju hlavu, že vymýšľam kraviny, alebo: však tiež som občanom tohto štátu a mesta... Sľubujem, že ak ma nezrazí auto, navrhnem na budúci rok podobnú propagačnú akciu, akú som zažil v Bolzane.

 

Takmer niet dňa, aby nebol nejakým svetovým alebo európskym spoločenstvom niečomu „zasvätený“. Dnes je napríklad Medzinárodný deň proti sexuálnemu zneužívaniu a obchodu so ženami a deťmi. Nuž, tu je preventívna akcia trochu zložitejšia, ako je tomu v prípade neúmernej a neraz naozaj zbytočnej automobilovej dopravy.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Café Európa: Aká bude budúcnosť Česka a Slovenska v Európe

Aké je naše miesto v Európskej únii? Sledujte diskusiu naživo.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?