reklama

Pamätník Zvolenského manifestu bude drahší ako socha Svätopluka!

Sochy sa stavajú a rúcajú, alebo aspoň premiestňujú. Aj vo Zvolene sa uvažovalo s odstránením Valašky - Pamätníka SNP z Námestia SNP a jej osadením vo Višňovského parku. Tí, ktorým „zavadzala“ a azda im je stále tŕňom v oku, neargumentovali tým, že je to dielo Jána Kulicha, ale jednoducho preto, že SNP nebrali a neberú ako významnú pozitívnu udalosť v slovenských dejinách 20. storočia. Ukázalo sa však, že povstalecká Valaška má mocné porisko a zostala na svojom čestnom mieste. Do konca júna budúceho roka by mala vo Višňovského parku vyrásť iná socha: pamätník tzv. Zvolenského manifestu z októbra 1932. Bude stáť približne 332 000 €, čo je podľa agentúry TASR viac ako stála socha Svätopluka na Bratislavskom hrade. Čo má vlastne tento pamätník symbolizovať?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Najprv niekoľko viet, čo vlastne Zvolenský manifest je. Naša najstaršia politická strana - Slovenská národná strana (na budúci rok si pripomenie 140. výročie svojej existencie) - v medzivojnovom Československu nenachádzala takú podporu, akú jej vedenie očakávalo. Ani jej kresťanskej konkurentke Hlinkovej slovenskej ľudovej strane, ktorá je mladšia - vznikla v roku 1905 a Hlinkovo meno si pribrala v roku 1925 - sa nedarilo presadiť autonomistické snahy. Východiskom bolo spojenie úsilia oboch klerikálnych strán, čo sa udialo práve vo Zvolene na stretnutí ich predsedov Andreja Hlinku a Martina Rázusa 16. októbra 1932, ktoré podporilo 20-tisícové zhromaždenie ľudu. Citujem z monografie Zvolena z roku 1993: „Na zhromaždení prehovoril Andrej Hlinka, Martin Rázus, Jozef Tiso a iní politici, ktorí požadovali autonómiu Slovenska“. Vznikol tzv. autonomistický blok, ku ktorému sa pridali aj drobné nacionalistické strany, obhajujúce záujmy poľských a ukrajinských obyvateľov Československej republiky. Napriek tomu tento blok vo voľbách v roku 1935 nezískalo toľko mandátov, ako si vytýčil a v podstate z neho vyťažili iba hlinkovci, ktorí ovládli slovenskú politickú scénu a v roku 1938 na žilinskej konferencii zlikvidovali všetkých svojich protivníkov. Priviedli síce Slovensko ku samostatnosti, ale pod vládou jednej strany a pod patronátom Hitlera.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Stretnutie Rázusa a Hlinku vo Zvolene 16. októbra 1932 bolo nepochybne významnou udalosťou v našich dejinách 20. storočia. Otázne je, že či až takou významnou, aby na jej pripomenutie nestačila pamätná tabuľa na budove Divadla Jozefa Gregora Tajovského.

Obrázok blogu

Výstavbu pamätníka odsúhlasilo zvolenské Mestské zastupiteľstvo už pred dvoma rokmi, 29. septembra 2008. Dali to údajne aj na vedomie občanom, aby sa vyjadrili, či je takýto pomník vhodný alebo nie, ale ozvena bola biedna. Priznávam, sám som diskusiu k tomuto návrhu nepostrehol, zrejme preto, že sa diala vtedy, keď som si zarábal na živobytie v zahraničí. Alebo ju spropagovali len prostredníctvom mestských Zvolenských novín, ktoré čítajú len zamestnanci Mestského úradu a ešte vari jedno - dve percentá obyvateľov. Záujem o veci verejné je aj vo Zvolene úbohý a aj na augustovom zasadnutí mestského parlamentu by sme účastníkov z radov verejnosti mohli spočítať na prstoch jednej ruky!

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zo štyroch návrhov umiestnenia sa ukázal ako najvhodnejším Višňovského park medzi zámkom a železničnou stanicou. 26. januára 2010 podpísalo Mesto Zvolen s Ministerstvom výstavby a regionálneho rozvoja zmluvu o poskytnutí účelovo určených finančných prostriedkov, ktorým mesto dostane na financovanie výstavby Pamätníka Zvolenského manifestu 332 000 €. Slušná sumička, ktorá podľa informácie agentúry TASR prevyšuje tú, ktorú vynaložili na kontroverznú sochu „kráľa Slovákov“ na Bratislavskom hrade. Čítal som aj informáciu, že výstavbu pamätníka financuje SNS. Nuž, ak to berieme podľa toho, kto bol na čele dnes už neexistujúce ministerstva, tak je to pravda, ale treba jedným dychom dodať, že je to z peňazí nás všetkých, či sa nám to páči alebo nie. Poskytnuté financie sa musia použiť do konca júna budúceho roka. Podľa harmonogramu prác by sa tento termín mal stihnúť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prvého apríla vyhlásili súťaž na predloženie sochárskych a architektonických návrhov. Do troch mesiacov bola súťaž vyhodnotená a zo štyroch návrhov vybrala komisia projekt akademického sochára Ladislava Baráka a Ing. arch. Róberta Tomana. Mramorový monument má symbolizovať Kriváň a Poľanu a nesie obelisk s podobizňami oboch politických a kultúrnych dejateľov.

Na budúci rok by teda mal dostať Višňovského park novú dominantu. Ten park, ktorý nesie meno bojovníka proti fašizmu, ktorý skončil v masovom hrobe rukou nemeckého gestapáka alebo slovenského gardistu. Trochu zvláštna situácia, nemyslíte? Že by prejav zmierenia? Alebo šanca pre ľudí kotlebovského razenia nájsť si miesto na prezentovanie svojich ideí?

Jozef Sliacky

Jozef Sliacky

Bloger 
  • Počet článkov:  249
  •  | 
  • Páči sa:  3x

59-ročný muž s energiou a dôverčivosťou mladíka. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu