reklama

Nebezpečný lahar

Slovo lahar pochádza z ďalekej Indonézie. Označuje sa ním bahenný prúd, ktorý vzniká pri vulkanickej činnosti. Keďže táto ďaleká rovníková krajina je na sopky bohatá, lahar (toto slovo vošlo i do geologickej terminológie) je tam dosť bežným, pritom nebezpečným javom. Ide o bahenný prúd, aký nebol ničím neobvyklým ani u nás, pravda pred mnohými miliónmi rokov. Jeden  nich - samozrejme už len v skamenenej podobe - odkryli pri ťažbe kameňa pri starobylej dedinke Zolná neďaleko Zvolena. Dnes je chráneným prírodným výtvorom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Prečo dnes na takú nezáživnú, teda nepolitickú tému? Nuž, jednak preto, že asi nie som sám, kto má politiky plné zuby, ale aj preto, že som v historickom kalendári natrafil na udalosť, v ktorej zohral lahar dôležitú úlohu.

13. november 1985 sa tragicky zapísal do histórie kolumbijského mesta Armero. Čo sa vtedy udialo na druhej strane našej zemegule, plasticky opisuje napríklad skúsený odborník Juraj Činčura vo svojej knihe Sopky v dejinách, ktorá vyšla v roku 1988. Dovolím si citovať jeho odseky týkajúce sa sopky Nevado del Ruiz (5 312 m) v kolumbijských Andách:

Sopku Nevado del Ruiz považovali za spiacu. Hoci sa nachádza neďaleko od rovníka, jej vrchol je biely od snehu a ľadu, preto aj ten názov nevado, čo v španielčine znamená zasnežený alebo snehobiely. O jej aktivite sa zachovali správy od španielskych dobyvateľov z roku 1595. Akosi sa pozabudlo na informáciu miestneho kronikára z 19. februára 1845, ktorý spomína dunenie v útrobách hory, i príval hustého bahna. Keď v roku 1984 začala sopka dymiť, vulkanológovia spozorneli. Ich varovania však obyvatelia nebrali príliš vážne, navyše sopky sú stále nevyspytateľné a aj vulkán Nevado del Ruiz predbehol výpočty odborníkov. Predpoludním 13. novembra 1985 v kolumbijskom hlavnom meste Bogote pristálo lietadlo z Miami a jeho pilot vzrušene informoval o prelete okolo sopky: „Najskôr som zazrel červenavý záblesk, ktorý vyrazil do výšky asi tak 25 000 metrov. Potom sa na nás zniesla hustá spŕška popola. Zakryla mi úplne výhľad. Do kabíny prenikol nielen dym a pach síry, ale aj vlna horúčavy.“

Pekelná horúčava roztavila ľady a snehy na vrchole Navada del Ruiz. Voda sa menila na príval, ktorý strhával vulkanický popol i skaly, všetko sa zmiešalo do obrovského bahnotoku, ktorý sa hnal expresnou rýchlosťou dolu svahmi do horských dolín. Najpriechodnejším pre lahar bolo údolie Lagunilla smerom na mestečko Armero, ktoré bolo strediskom úrodnej bavlníkovej oblasti asi 50 km od sopky. O situácii hovoril starosta mesta, vášnivý rádioamatér, so svojím priateľom v 90 km vzdialenom Ibagué. „Zdá sa mi, že sa blíži potopa!“ - boli údajne jeho posledné slová. V krátkej tragickej chvíli sa celé Armero, ktoré malo v tom čase 28 700 obyvateľov, jeho domy i všetko živé ocitlo pod šesť až osemmetrovou pokrývkou bahna, ktoré sa valilo ďalej údolím a zničil aj dedinu Santuario.

Celkom si táto katastrofa pred 26 rokmi vyžiadala okolo 27 000 ľudských obetí.

Stojí za zmienku, že to bol práve lahar, ktorý zahubil bohaté rímske mesto Herculaneum 24. augusta roku 79, keď svoje ohnivé divadlo rozohrala sopka Vezuv.

Z ďalekej cudziny sa vráťme domov, k nášmu laharu, ktorý si môžeme prehliadnuť v jeho skamenenej podobe asi kilometer severne od Zolnej pri zeleno značenom turistickom chodníku, ktorý smeruje do kúpeľov Sliač. V Zolnianskom lahare, ktorý odkryli pri ťažbe ľahko opracovateľného stavebného kameňa, môžeme nájsť takzvané drevné opály, čiže skamenené drevo brestov, borovíc, tisov alebo - podľa najnovších výskumov - gaštanov. Vzácne sa tu našli aj zvyšky trstiny, borovicové šišky a iné rastlinné skameneliny, ktoré zaliali bahná laharu pred 12 - 14 miliónmi rokov pri aktivite našej najväčšej mladotreťohornej sopky Poľany. Vtedajší lahar putoval z vrcholu sopky do vzdialenosti asi 18 km pri prevýšení okolo 800 m.

Lahar pri Zolnej nie je v našej pradávnej sopečnej oblasti jediným, no určite najznámejším. Vzhľadom na jeho ľahkú prístupnosť je častým cieľom odborníkov, ale aj bežných obdivovateľov nevšedných javov prírody.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na fotografiách lahar pri Zolnej a jeho detaily:

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Fotky a videá z Armera a Nevada del Ruiz:
http://www.google.sk/search?q=Armero+Nevada+del+Ruiz&hl=sk&biw=893&bih=515&prmd=imvns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=WfC_TvrLL6HE4gS0jumgBA&sqi=2&ved=0CEUQsAQ
http://www.youtube.com/watch?v=3XMS-quxdGg

Jozef Sliacky

Jozef Sliacky

Bloger 
  • Počet článkov:  249
  •  | 
  • Páči sa:  3x

59-ročný muž s energiou a dôverčivosťou mladíka. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu