Bolo vôbec SNP?

Autor: Jozef Sliacky | 30.8.2011 o 14:00 | (upravené 30.8.2011 o 14:06) Karma článku: 8,11 | Prečítané:  1670x

V nemeckom kníhkupectve som si kúpil 5 kníh britského vydavateľstva Parragon Book. Ltd. Zlákal ma sympatický vzhľad, i cena (4,99 €) a samozrejme v prvom rade obsah, týkajúci sa rôznych stránok histórie. Medzi nimi je aj kniha Der zweite Weltkrieg - Druhá svetová vojna. Autorom je Alexander Lüdeke.

Bolo vôbec SNP <!-- @page { margin: 2cm } P { margin-bottom: 0.21cm } -->

Kniha je to síce v nemčine, ale - ako som už uviedol - vyšla v britskom vydavateľstve. Na viac ako tristo stranách sú zachytené všetky podstatné fakty, od vývoja na európskom kontinente po Prvej svetovej vojne cez krízu v 30. rokoch, nástup nacistov k moci, politické akty až cez najdôležitejšie frontové udalosti v Európe, Afrike, v Ázii i Tichomorí, až po koniec vojny a jej výsledky, či skôr následky.

 

Prvé slovo, ktoré som hľadal v bohatom registri, bolo samozrejme Slowakei. V knihe sa objavuje celkom trikrát: v súvislosti s účasťou slovenskej armády v útoku na Poľsko v roku 1939, s pripojením sa k osi Berlín - Rím - Tokio o rok neskôr a s pripojením sa Slovenska k útoku na Sovietsky zväz. Viac ani bodka, ani čiarka. O nejakom antifašistickom vystúpení slovenského národa sa v knihe neobjavuje ani najmenšia zmienka. Ani v záverečnej kronike, kde sa koncom augusta spomína najmä štátny prevrat v Rumunsku a vstup francúzskych a anglo-amerických vojsk do Paríža.

 

Teraz neviem, či SNP bolo z globálneho hľadiska naozaj také bezvýznamné, alebo ho autor zámerne či z nevedomosti vynechal. Preto aj ten provokačný titulok: Bolo vôbec SNP? Divím sa tomu dvojnásobne, lebo ako som si „vygoogloval“, ide zrejme o kvalitného autora, ktorého kniha Bojová technika Druhej svetovej vojny vyšla aj v slovenčine.

 

Osobne si myslím, že SNP patrí nielen do slovenskej, ale aj európskej histórie, nech sa už naň pozeráme akýmkoľvek pohľadom. Ak nie pre nič iné, tak aspoň z úcty k obetiam.

 

Ale ako sme sa presvedčili aj včera, názory na SNP sú aj na Slovensku rôzne. Vyplývajú z ideového, politického zafarbenia, pri ktorom sa historický fakt odsúva do úzadia.

 

V súvislosti s oslavami 67. výročia SNP a najmä v súvislostiach so svojskou pripomienkou pri pomníku ľudáckeho politika Ďurčanského v Rajci zaznela v spravodajstve jednej z televízií zmienka, že zatiaľ čo na glorifikovanie vodcov vojnového slovenského štátu sa nájdu peniaze, na Slovensku nemáme pomník vojenských veliteľov povstania Viesta a Goliana. Nuž, tu by som autorku tohto konštatovania trochu poopravil: Na Slovensku, konkrétne vo Zvolene, stojí pomník povstaleckých generálov, pravda, je skromný, mimo centra mesta, pri budove veliteľstva vzdušných síl. Postavili ho krátko po vojne, potom sa na dlhé desaťročia stratil niekde v depozite ako pre socializmus nevhodný symbol, aby sa po roku 1989 vrátil na svetlo sveta. Osadili ho v parku, ktorý nesie meno Štefana Višňovského (povereník pre dopravu v povstaleckej Slovenskej národnej rade, zahynul pri masovom vraždení v Kováčovej), no netrvalo dlho a vandali soche odlomili ruku. Opravený pamätník potom presunuli na dnešnú lokalitu. Nedávno zhruba v mieste jeho pôvodného osadenia odhalili nový, honosnejší pamätník. Je venovaný stretnutiu Hlinku a Rázusa vo Zvolene v roku 1932. Trochu zvláštna paralela, ale nie netypická pre súčasné Slovensko.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Politológ: Dnes je symbolom strednej Európy plot

Havlíček a ďalší cestovali do Ruska a konštatovali, že Rusi sú síce naši slovanskí bratia, jazyk je podobný, ale režim je úplne iný.

TECH

Ako vznikli čísla? Počítať nám pomáha nula

Keď začali mať ľudia viac vecí na počítanie, už im nestačili čiarky na stenách.

EKONOMIKA

Daň z nehnuteľností narástla. Kde ľudia platia najviac?

V Novom Meste nad Váhom zaplatia ľudia až o 330 percent viac.


Už ste čítali?