reklama

Ľudovít Lazar Zamenhof - tvorca esperanta

Dnes je tomu 150 rokov, čo sa v poľskom (vtedy ruskom) Bialystoku narodil očný lekár a jazykovedec Ľudovít Lazar Zamenhof. Do histórie sa zapísal ako tvorca nového jednoduchého jazyka esperanto, ktoré si za viac ako storočie svojej existencie získalo milióny priaznivcov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Zamenhof vyrastal v meste, kde sa miešala poľština s ruštinou, nemčinou a hebrejčinou. Práve tento malý jazykový babylon ho priviedol k záujmu o filológiu, no napokon vyštudoval na univerzite v Moskve a Varšave medicínu so špecializáciou na očné lekárstvo a jazyky sa stali len jeho koníčkom. Ale zrejme veľmi dôležitým, lebo údajne ich ovládal až dvanásť. Vlastný umelý jazyk vytvoril už ako vysokoškolský študent. Po štúdiách sa k myšlienke vrátil a spracoval ju do vskutku gramaticky ľahkého jazyka. Jeho prvá učebnica vyšla v roku 1887 v ruštine. Autor sa pod ňu podpísal ako D-ro Esperanto (Dr. Dúfajúci). Jeho pseudonym sa ujal ako samotné pomenovanie novej umelej reči, ktorá si získala popularitu. Tá vyústila do vzniku esperantského hnutia, ktorého ciele obsahuje deklarácia prijatá na 1. univerzálnom esperantskom kongrese vo francúzskom kúpeľnom stredisku Boulogne-sur-Mer v auguste 1905. Zúčastnilo sa ho okolo 800 esperantistov z asi 20 krajín. Na 8. kongrese v Krakove sa Zamenhof vzdal svojho vedúceho postavenia v hnutí. Videl, že jeho jazyk zapustil korene a že teda už svoju úlohu splnil a chcel sa naplno venovať ďalšej myšlienke, tzv. homaranizmu alebo hilelizmu, v ktorej hľadal porozumenie medzi rôznymi, často protichodnými svetonázormi. Zomrel však uprostred činorodej lekárskej a filologickej práce vo Varšave ako 57-ročný 14. apríla 1917.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Ľ. L. Zamenhof. Zdroj: Učebnica esperanta pre kurzy a samoukov, SPN Bratislava, 1969.

Najvýznamnejšou dnešnou spomienkou na tvorcu esperanta u nás je slávnostný spomienkový večer v Poľskom inštitúte v Bratislave dnes od 17. hod.

O esperante sme už mohli sledovať viac diskusií aj na blogoch SME. Faktom je, že esperanto, hoci sa ujalo v mnohých oblastiach, prekladovú i pôvodnú literatúru nevynímajúc, si vo svete nevydobylo také postavenie, aby sme ho mohli pokladať za jazyk vskutku univerzálny alebo nadnárodný. Navrch má v dnešnom čase angličtina a aj niektoré ďalšie jazyky, takú čínštinu nevynímajúc, si zvyknú pridávať epiteton „svetový“. Ale bolo by nezmyslom, aby sme tým ľuďom, ktorí si esperanto osvojili, zazlievali ich snahu dorozumieť sa jedným spoločným jazykom s ľuďmi rôznych národov a štátov. Jednoduchá gramatika, výslovnosť v duchu toho nášho „píš ako počuješ“ a slovná zásoba, v ktorej sa vo veľkej miere vyskytujú slová, čo sa rôznym spôsobom dostali z iných jazykov aj do našej materinskej reči, uľahčujú komunikáciu, samozrejme, pokiaľ aj ten druhý pozná aspoň základy esperanta. Osobne to nevnímam ako súboj angličtina versus esperanto, ale pokladám za rozumné, ak necháme žiť všetko, čo nám uľahčí dorozumenie. A esperanto takým „dorozumievadlom“ bezpochyby je.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Za mojich mladých liet som využíval esperanto na naozaj pestrú korešpondenciu. Doteraz mám v šuplíku odložené listy a pohľadnice od esperantistov doslova z celého sveta: od krajín bývalého socialistického tábora (Sovietsky zväz nevynímajúc) cez európske štáty až po Kanadu, USA, Japonsko, Čínu, ale i také exotické krajiny, ako je napríklad Brazília, Peru, Nový Zéland, Malajzia, Angola... Esperanto som využil na mojich turistických cestách vo viacerých európskych štátoch a zúčastnil som sa mnohých podujatí čisto esperantského alebo esperantsko-turistického zamerania. Rokmi síce moja aktivita na esperantskom poli ochabla, no myšlienka sa mi z mysle nevytratila, ba teraz - s odstupom času - akoby tá idea vo mne ožívala, získala na sile a dôležitosti. Aj preto táto moja malá spomienka na Ľudovíta Lazara Zamenhofa.

Jozef Sliacky

Jozef Sliacky

Bloger 
  • Počet článkov:  249
  •  | 
  • Páči sa:  3x

59-ročný muž s energiou a dôverčivosťou mladíka. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu